Jdi na obsah Jdi na menu
 


16. 6. 2008

DEATH

Cestou metalové fantazie

Support music, not rumors

Podporujte hudbu, ne řeči, to byla poslední slova pro média, která sdělil fanouškům dva měsíce před smrtí metalový virtuóz a zakladatel death metalového žánru Chuck Schuldiner (13.5.1967 – 13.12.2001). Odkaz Chucka Schuldinera a jeho skupin DEATH a CONTROL DENIED je neoddiskutovatelný. Skrze jeho famózní hudbu s fantastickými texty bude jeho osoba žít věčně. Chuckův nezaměnitelný kytarový rukopis ovlivnil stovky skupin. Položil základy nejtvrdšímu metalovému žánru. Celý svůj dospělý život zasvětil metalové muzice a ne každý se může stát za svůj život legendou. Ale po pořádku...

Vše začalo již roku 1983 v Orlandu na Floridě, kdy Chuck zakládá s přáteli ze střední školy skupinu MANTAS  (pojmenovaná podle kytaristy VENOM). Ve složení Chuck Schuldiner – kytara, baskytara, zpěv, Rick Rozz (civilní jméno Frederick DeLillo) – kytara, Barney "Kam" Lee – bicí, zpěv začínají dobývat severoamerický metalový underground. Trio nachází inspiraci ve skupinách jako VENOM a SLAYER, ale v poněkud extrémnějším hávu. V polovině roku 1984 spatřilo světlo světa pětiskladbové demo nazvané "Death by Metal". Samotné demo patřilo k tomu nejextrémnějšímu té doby a sneslo srovnání snad jen se známějšími POSSESSED ze San Franciska.

Mohlo by to vypadat jako slibný začátek, ale nic nebylo dále pravdě. Pro svůj nekompromisní hudební styl nebyla skupina vlídně přijata mezi tamní fanoušky a undergroundové rockové kluby se pro MANTAS  také netrhly.

"Situace v našem okolí byla mizerná," vyjadřuje se později Chuck. "Lidé nás nebrali a pro ostatní jsme byly sračka, přestože jiné skupiny z okolí stály za hovno. Lidé nebyli na naše brutální pojetí death metalu prostě připraveni."

DEATH dostávají 30. prosince 1984 pozvání do klubu Ruby's Pub (Tampa, Florida), aby dělali předskokany místním oblíbencům NASTY SAVAGE. Z koncertu si skupina odnesla živý demozáznam.

Chuck: "Vyhodili jsme naše demo (Reign Of Terror), protože bylo nic proti naši živé nahrávce."

Po třech měsících úspěchů se skupina rozhodne natočit nové demo jako návnada pro nahrávací společnosti. Bylo nahrané již v profesionálním studiu a nese název "Infernal Death". Bohužel se jedná o poslední počin v původní sestavě, neboť Rozz odchází. Chuck se mezi tím seznámil s baskytaristou Scottem Carlsonem (GENOCIDE, později REPULSION) a kytaristou Mattem Olivou (GENOCIDE).

I když "Scream Bloody Gore" působí proti novějšímu směřování DEATH poněkud naivně, nesmazatelně se zapsalo do death metalové kroniky a mnoho fanoušků na něj nedá dodnes dopustit. Deset smrtících songů uhání v té době neuvěřitelnou rychlostí a za brutální vokál (Chuckovi bylo tehdy 20 let) by se nemusel stydět i nyní. Debutní album obsahovalo klasický old school death metal, tzn. monotonní bicí (pomalý nástup, sypačka, zpomalená mezihra, sypačka...), syrové kytary (spíše disharmonické melodie) a klišovité texty (Infernal death, Zombie rituál, Mutilation, Regurgitated guts, Evil Dead apod.).

V dubnu 1988 skupina zavítala do dnes známého studia Morrisound (Tampa, Florida), kde pod dohledem Dana Johnsona nahrála druhé album "Leprosy". Na "Leprosy" pokročili o další krůček ve vývoji. Zlepšila se produkce, také bicí Billa Andrewse nabízejí různé breaky a přechody a hlavně Chuck nešetří kytarovými sóly a vyhrávkami. Album se otevřelo širší posluchačské obci, v říjnu 1998 vychází video Ultimate Revenge II (účinkují zde kapely jako Dark Angel či Forbidden) a bez váhání již každý pozná skupinu DEATH.

Na jeho post nastoupil Paul Masvidal (CYNIC), ale záhy je nahrazen talentovaným Jamesem Murphem (před DEATH AGENT STEEL, HALLOWS EVE, později např. OBITUARY, DISINCARNATE, JAMES MURPHY(solo), TESTAMENT, CANCER, KONKHRA), který již bezpečně stíhal kreativní tempo kapely. V polovině roku 1990 se skupina zavírá opět do studia Morissound, kde nahrává třetí a přelomové album "Spiritual Healing". Produkce se ujal death metalový mohykán Scott Burns a pro mnoho fanoušků je právě toto album vrcholem skupiny DEATH. Sám Chuck byl také s výslednou produkcí spokojen. "Myslím si, ze Spiritual Healing velmi dobře reprezentuje klasický death metalový zvuk s důrazem na hráčské výkony a ne na zběsilou rychlost a hloupé satanské texty."

Krátce po vydání alba dochází mezi Chuckem a Jamesem k osobním problémům a Jemes odchází k OBITUARY (s nimiž nahraje jen jedno album "Cause Of Death") a na jeho post se vrací Paul Masvidal. Společně vyjíždějí na turné mimo jiné s RE-ANIMATOR, CARCASS, PESTILENCE a KREATOR. Po debaklu s posledně jmenovanou kapelou dochází k největší krizi v historii DEATH. Chuck vždy upřednostňoval kreativní vývoj a posun dopředu. Ne všichni hudebníci však měli tolik talentu či energie aby ho následovali. Proto Chuck ohlásil rozpad DEATH, ale zbytek skupiny se rozhodl dokončit slíbené evropské turné, na než vyrazila bez lídra. Z původní sestavy se objevil pouze baskytarista Terry Butler a bubeník Bill Andrews, kteří si "vypůjčili" kytaristu Waltera (ex-ROTTING CORBSE) a indiánského bubeníka Louise Carrisaleze (DEVASTATION), který obstaral zpěv. V této sestavě navštívili roku 1990 i naši zemi, konkrétně koncert v Ostravě. Poté skupinu Bill Andrews opouští a o několik měsíců později následuje Terry Butler. Roku 1991 oba odchází k MASSACRE.

Cestou metalové fantazie

tagnace netrvala příliš dlouho a Chuck se spolu s kytaristou CYNIC Paulem Masvidalem odhodlali k reinkarnaci smrtky. Ze skupiny CYNIC přišel velmi talentovaný bubeník Sean Reinert (CYNIC, později AGHORA, GORDIAN KNOT) a ze SADUS baskytarový perfekcionista Steve DiGiorgio (později TESTAMENT, SPASTIC a CONTROL DENIED). Roku 1991 společně zplodili album "Human", dílo do té doby nevídané, které reprezentovalo styl zvaný technický (chcete-li progresivní) death, jenž se rozšíří až o několik let později zásluhou již zmiňovaných CYNIC (na albu "Focus") a ATHEIST. Produkce, studio a vydavatelská společnost zůstala stejná jako v případě předchozího alba. Na desce hostuje ve skladbě "Cosmic Sea" Scott Carino (LOWBROW), který se na chvíli stane členem kapely po odchodu Steva DiGiorgia. Klip ke skladbě "Lack Of Comprehension" rotoval v rockovém pořadu na MTV.  Se stylovým posunem přišla také razantní změna textového konceptu z realistického na fantaskní a sentimentalní, který více vyjadřoval abstraktní témata a rovněž jsme se dočkali odlišného grafického ztvárnění obalu. Pastelové realistické kresby Edwarda Repka nahradily abstraktní fotomontáže (mně osobně se moc nelíbí), které určitě fanoušky překvapily. I když se stále jedná o řízný death, někteří konzervativní posluchači dávali přednost starším osvědčeným deskám. Mnoho nových fanoušků si však Chuck získal na svoji stranu a podnítil doslova explozi v (nejen) death metalovém žánru. DEATH se stávali kultovní bandou a mnohý začínající kytarista (či jiný hráč) v garáží drtil jejich technicky náročné skladby.

Roku 1992 vychází výběr skupiny nazvaný "Fate: Best Of Death", který pro všechny příznivce připomíná klasické brutální fláky ze staršího období a můžeme ho brát jako pomyslnou čáru jedné kapitoly tvorby DEATH. V mezičase si Chuck zahostoval na prvním albu "Jesus Killing Machine" hvězdého projektu  VOODOOCULT, na kterém se sešli Dave Lombardo (ex-SLAYER), Gabby Abularach (ex-CRO-MAGS), Waldemar Sorychta (GRIP INC., DESPAIR) a Dave "Taif" Ball (ex KILLING JOKE).

Začátkem roku 1993 se Chuck rozhodne posílit řady DEATH o nové talenty, protože Paul Masvidal a Sean Reinert se naplno věnuji své domovské bandě CYNIC. Do oka mu padl vynikající bubeník Gene Hoglan (ex-DARK ANGEL, později jako studiový hráč vystřídal mnoho kapel např. STRAPPING YOUNG LAD, DEVIN TOWNSEND, OLD MAN'S CHILD), se kterým si výborně rozuměl nejen po profesionální stránce a často na něm nešetřil superlativy. Chuck měl vizi DEATH jako skupiny dvou hráčů, kteří by k sobě hledali ty nejschopnější muzikanty. Musím uznat, že se to částečně podařilo, neboť následující album bylo nahrané s osvědčeným baskytaristou Steve DiGiorgio a novým kytaristou KING DIAMON a Chuckovým oblíbencem Andy LaRocquem, který do tvorby vnesl jazzové ingredience.

Album, nazvané "Individual Thought Patterns", vydala firma Relativity v polovině roku 1993 a produkoval jej z větší části Chuck Schuldiner za dohledu Scotta Burnse.  "Individual Thought Patterns"  katapultovalo kapelu mezi elitu technického metalu a z dřívějších dob zůstal snad jen charismatický Chuckův vokál. Materiál je přímo nabitý emocemi, Chuck hraje jako o život, každou chvíli střídá melodie a sóla, směle mu sekunduje Andy, Stevova basa graduje ještě více než na "Human" a v neposlední řadě i Gene své bicí nešetří a střídá tempa a přechody rychlostí světla. Textový koncept navazuje na předešlé album a zřejmě Chuckovým filozofickým úvahám porozumí jen on sám. Ke skladbě The Philosopher byl natočen úspěšný videoklip. Už na nadcházejícím turné s Gorefest Andyho vystřídal Ralph Santolla a poté Craig Locicero (FORBIDDEN) v následující štaci s ANACRUSIS a MERCYLESS.

Na změny jsme si již zvykli a koncem roku 1994 jich nastalo několik. Nahrávání alba "Symbolic" přineslo samozřejmě změnu hráčského týmu, ve kterém setrval jen Gene. Mezi novici se představil poměrně neznámý, ale neméně zručný kytarista Bobby Koelble a baskytarista Kelly Conlon. DEATH podepsali smlouvu s největším nezávislým ryze evropským vydavatelstvím Roadrunner Records, kteří album vydali začátkem roku 1995 a na postu producenta se podepsal Jim Morris.

Na "Symbolic" jsme se dočkali ještě více progresivních postupů a hráčské ekvilibristiky. Zároveň jsou znatelné i některé prvky ze starší dekády, co se týče struktury skladeb, tak např. náznaky refrénů, kterých se mohl posluchač chytit v té virtuózní smršti. Album může být pro otevřeného posluchače zážitkem a nezapře určitý hitový potenciál třeba ve skladbách. "Empty Words", "1,000 Eyes" či "Perennial Quest". V polovině roku 1995 DEATH zavítají do pražské Lucerny spolu s drtiči BENEDICTION. Po turné s UNLEASHED, GOREFEST, GRAVE a HATE SQUAD v září 1995 odchází Kelly Conlon a na jeho místo je přijat Brian Benson. Koncem roku pak odchází Gene Hoglan a v roce 1996 Schuldiner dává DEATH k ledu, aby odstartoval svůj další projekt CONTOL DENIED.

Zvuk vytrvalosti

"Cítil jsem, že bych měl zkusit i něco jiného," říká Chuck. "Byl jsem death metalem trochu unaven, chtěl jsem si vyčistit hlavu. Chtěl jsem si zahrát a zpěv přenechat nějakému metalovějšímu zpěvákovi, to byl můj původní záměr. Fandové DEATH si za ty roky zvykli na hodně změn. Vždy mě podpořili, uvidíme."

Hudba CONTROL DENIED měla být fůzí kytarových rifů DEATH a čistého power metalového zpěvu typu Warrela Danea  z NEVERMORE a vše zabaleno do méně extrémního hávu. Chuck skutečně vyhledal Warrela aby hostoval v jeho novém projektu, ale ten byl vytížen svou domovskou kapelou. Náhradou se stal stejně dobrý Tim Aymar z kapely PSYCHO SCREAM. Poté se skupina ustálila ve složení Chuck Schuldiner - kytara), Chris Williams - bicí (TALONZFURY), Scott Clendenin – baskytara (TALONZFURY), Shannon Hamm (kytara), Tim Aymar (zpěv). Po několika letech se rozhodl projekt ukončit z důvodu nezájmu vydavatelské  společnosti a naopak neutuchajícím zájmu o návrat death metalových bohů.

Proto Chuck začal roku 1997 tvořit materiál pro nové album DEATH, ale do zálohy si schovával skladby pro případ, že by došlo k resuscitaci CONTROL DENIED. Roku 1998 se DEATH v sestavě Chuck Schuldiner – zpěv, kytara, Richard Christy – bicí, Scott Clendenin – baskytara, Shannon Hamm – kytara zavírají do studia Morrisound s producentem Jimem Morrisem, aby představili na etiketě Nuclear Blast epochální album "The Sound Of Perseverance".

Tříleté čekání fanoušků se vyplatilo, protože poslední album patří na ten nejvyšší metalový piedestal a sám Chuck uznal, že již neví jak by se DEATH mohli dále vyvíjet. Bohužel to již nebude vědět nikdo. Deska "The Sound Of Perseverance" je po všech stránkách až pedantsky dotažená, neskýtá jedinou sekundu hluchého místa a výkony každého člena snad ani nepodléhají zemským zákonům. I samotný obal a booklet od Travise Smitse patří k nejlepšímu, jaký kdy DEATH měli. Objektivně řečeno se "The Sound Of Perseverance" navždy vrylo do metalové historie a snese srovnání jen s takovými mistry progresivního metalu, mezi které patří skupiny jako DREAM THEATER, QUEENSRYCHE, FATES WARNING či PSYCHOTIC WALTZ.

O rok později Chuck obnovuje činnost CONTROL DENIED a ve složení Steve DiGiorgio – baskyta, Shannon Hamm – kytara, Tim Aymar – zpěv, a Richard Christy – bicí nahráli opět v Morissoundu a opět s Jimem Morrisem výborné album s názvem "The Fragile Art Of Existence" – "Křehké umění života" – jak příznačný název. Jedná se o klasický progresivní metal, který se od skupiny DEATH liší pomalejším tempem a temnějším nádechem. Opět se o buklet postaral výborný grafik Travise Smitse.

Věčná legenda

V době jeho 31. narozenin (květen 1999) doktoři Chuckovi diagnostikovali rakovinový nádor v mozku. Jeho stav se postupně měnil. Hudební časopisy celé měsíce uklidňovali fanoušky, že nádor není zhoubný a že se Chuckův stav lepší. Tyto optimistické informace jsme četli až do osudného konce. Všichni jsme marně doufali v brzké uzdravení, ale osud se zachoval krutě a vzal si největší daň.

I když byl Chuck nemocný, v práci nepolevil až do začátku roku 2001. Tehdy vrcholily práce na novém albu CONTROL DENIED, které se mělo jmenovat "When Machine And Man Collide" a mělo vyjít v létě roku 2001. Koncem května se stav Chucka Schuldinera radikálně zhoršil a byl hospitalizován v nemocnici Cedars Sinai v Los Angeles. 5. června byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení, kde jsou mu podávána experimentální farmaceuta zvaná Vincristine. V nejtěžších chvílích byl Chuckovi vždy nablízku jeho přítel Chuck Billi (TESTAMENT), který se úspěšně potýkal se stejnou nemocí a právě on doporučil, aby chemoterapii vyzkoušel. 19. října Chuck pro oficiální internetové stránky www.emptywords.org sdělil své poslední prohlášení: Chtěl bych poděkovat všem za vyjádření podpory. Chci vám oznámit, že se chystám udělat další kroky na cestě k uzdravení a proto jsem se rozhodl začít s novou chemoterapií. Nesmírný dík patří Chucku Billymu a jeho ženě, za pořádání benefičních koncertů a vůbec všem fanouškům a přátelům co při mě stáli. Těším se, až se v nepříliš vzdálené budoucnosti setkáme. A pamatujte: Podporujte hudbu, ne řeči!!! V září ještě Nuclear Blast vydává živáky Live in L.A. a poté Live In Eindhoven (nahrán na legendárním Dynamo tour '98, zde se poprvé představila sestava z alba "The Sound Of Perseverance") a 12. listopadu matka Chucka Jane Schuldiner oznamuje všem fanouškům a přátelům, že její syn je velice nemocen a že byl převezen do nemocnice. Ve čtvrtek 13. prosince 2001 ve 4 hodiny odpoledne Chuck Schuldiner nemoci podlehl.

Diskografie:

Scream Bloody Gore

1987 Combat
Produkce Randy Burns
Sestava:
Chuck Schuldiner - kytara, baskytara, zpěv
Chris Reifert - bicí

1. Infernal Death
2. Zombie Ritual
3. Denial of Life
4. Sacrificial
5. Mutilation
6. Regurgitated Guts
7. Baptized in Blood
8. Torn to Pieces
9. Evil Dead
10. Scream Bloody Gore
11. Beyond the UnholyGrave (bonus track)
12. Land of No Return (bonus track)
13. Open Casket (live)*
14. Choke on it (live)*
Leprosy

1988 Combat
Produkce Dan Johnson
Sestava:
Chuck Schuldiner - kytara, zpěv
Terry Butler - baskytara
Rick Rozz - kytara
Bill Andrews - bicí

1. Leprosy
2. Born Dead
3. Forgotten Past
4. Left to Die
5. Pull the Plug
6. Open Casket
7. Primitive Ways
8. Choke on it
Spiritual Healing

1990 Combat
Produkce Scott Burns and Death
Sestava:
Chuck Schuldiner - kytara, zpěv
Terry Butler - baskytara
James Murphy - kytara
Bill Anbicíews - bicí

1. Livinkytara Monstrosity
2. Alterinkytara the Future
3. Defensive Personalities
4. Within the Mind
5. Spiritual Healing
6. Low Life
7. kytaraenetic Reconstruction
8. Killinkytara Spree
Human

1991 Relativity
Produkce Scott Burns and Chuck Schuldiner
Sestava:
Chuck Schuldiner - kytara, zpěv
Steve Dikytaraiorkytaraio - baskytara
Paul Masvidal - kytara
Sean Reinert - bicí

1. Flatteninkytara of Emotions
2. Suicide Machine
3. Tokytaraether as One
4. Secret Face
5. Lack of Comprehension
6. See Throukytarah bicíeams
7. Cosmic Sea*
8. Vacant Planets

*doplňková baskytara Skott Carino
Fate - The Best Of Death

1992 Relativity
Kolekce z alb: Scream Bloody kytaraore, Leprosy, Spiritual Healing a Human

1. Zombie Ritual
2. Tokytaraether as One
3. Open Casket
4. Spiritual Healing
5. Mutilation
6. Suicide Machine
7. Alterinkytara the Future
8. Baptized in Blood
9. Left to Die
10. Pull the Plukytara
Individual Though Patterns

1993 Relativity
Produkce Chuck Schuldiner a Scott Burns
Sestava:
Chuck Schuldiner - kytara, zpěv
Steve DiGiorgio - baskytara
Andy LaRocque - kytara
Gene Hoglan - bicí

1. Overactive Imakytaraination
2. In Human Form
3. Jealousy
4. Trapped in a Corner
5. Nothinkytara is Everythinkytara
6. Mentally Blind
7. Individual Thought Patterns
8. Destiny
9. Out of Touch
10. The Philosopher
Symbolic

1995 Roabicíunner
Produkce Jim Morris
Koprodukce Chuck Schuldiner
Sestava:
Chuck Schuldiner - kytara, zpěv
Kelly Conlon - baskytara
Bobby Koelble - kytara
Gene Hoglan - bicí

1. Symbolic
2. Zero Tolerance
3. Empty Words
4. Sacred Serenity
5. 1,000 Eyes
6. Without Judgement
7. Crystal Mountain
8. Misanthrope
9. Perennial Quest
The Sound Of Perseverance

1998 Nuclear Blast
Produkce Jim Morris a Chuck Schuldiner
Sestava:
Chuck Schuldiner - kytara, zpěv
Scott Clendenin - baskytara
Shannon Hamm - kytara
Richard Christy - bicí

1. Scavenkytaraer of Human Sorrow
2. Bite the Pain
3. Spirit Crusher
4. Story to Tell
5. Flesh and the Power it Holds
6. Voice of the Soul
7. To Forkytaraive
8. A Moment of Clarity
9. Painkiller*

*cover od JUDAS PRIEST
Live in L.A. 
(Death & Raw)


CD, DVD, LP, VHS
2001 Nuclear Blast
Sestava:
Chuck Schuldiner - kytara, zpěv
Scott Clendenin - bass
Shannon Hamm - kytara
Richard Christy - bicí

1. Intro/The Philosopher
2. Spirit Crusher
3. Trapped In A Corner
4. Scavenger Of Human Sorrow
5. Crystal Mountain
6. Flesh And The Power It Holds
7. Zero Tolerance
8. Zombie Ritual
9. Suicide Machine
10. Together As One
11. Empty Words
12. Symbolic
13. Pull The Plug
Live in Eindhoven

CD, DVD
2001 Nuclear Blast
Sestava:
Chuck Schuldiner - kytara, zpěv
Scott Clendenin - bass
Shannon Hamm - kytara
Richard Christy - bicí

Nahráno na Dynamo '98

1. The Philosopher
2. Trapped In A Corner
3. Crystal Mountain
4. Suicide Machine
5. Together As One
6. Zero Tolerance
7. Lack Of Comprehension
8. Flesh And The Power It Holds
9. Flatteninkytara Of Emotions
10. Spirit Crusher and Pull The Plug

CONTROL DENIED

The Fragile Art Of Existence

1999 Nuclear Blast
Produkce Jim Morris a Chuck Schuldiner
Sestava:
Chuck Schuldiner - kytara,
Steve DiGiorgio - baskytara
Shannon Hamm - kytara
Tim Aymar - zpěv
Richard Christy - bicí

1. Consumed
2. Breaking The Broken
3. Expect The Unexpected
4. What If...?
5. When The Link Becomes Missing
6. Believe
7. Cut Down
8. The Fragile Art Of Existence